Witam na stronie systemu do zgłaszania nieprawidłowości oraz naruszeń prawa związanych z działalnością firmy WOODECO.
W swoich działaniach kierujemy się zasadami etycznego prowadzenia biznesu oraz otwartego mówienia o problemach i potencjalnych nieprawidłowościach.
Jeśli posiadasz informacje, byłaś/byłeś świadkiem albo wiesz coś na temat sytuacji, która w naszej firmie nie powinna mieć miejsca – wypełnij formularz na stronie. Twoje zgłoszenie pomoże nam doskonalić naszą pracę i eliminować nieprawidłowości.
Zgłoszenie możesz podpisać lub złożyć anonimowo – w każdym przypadku zapewniamy pełną poufność danych, a także należytą staranność w analizowaniu przekazanych informacji. Osobom zgłaszającym zapewniamy także pełną ochronę przed działaniami odwetowymi i ich negatywnymi skutkami.
Pamiętaj, że zawsze możesz mailowo skontaktować się z naszym Compliance Officerem (compliancePFLEAST-helpdesk@pfleiderer.pl), który odpowie na Twoje pytania.
Z góry dziękuję.
Chief Compliance Officer,
Członek Zarządu WOODECO
Dorota Kostrzewa
Sygnalistą może być osoba, która posiada informacje lub uzasadnione podejrzenia dotyczące zaistniałego lub potencjalnego naruszenia prawa w organizacji, w której sygnalista pracuje lub pracował, lub z którą utrzymuje lub utrzymywał kontakt w kontekście związanym z pracą.
Sygnalistą może być np.:
Osobą dokonującą zgłoszenia może być osoba, która dowiedziała się o nieprawidłowościach w kontekście związanych z pracą. Przez kontekst związany z pracą należy rozumieć całokształt okoliczności związanych ze stosunkiem pracy lub innym stosunkiem prawnym stanowiącym podstawę świadczenia pracy, w ramach których uzyskano informację o naruszeniu prawa. Oznacza to, że procedura dotyczy również osób będących w procesach przed nawiązaniem stosunku pracy lub innego stosunku prawnego oraz po ich ustaniu.
Nie każde naruszenie prawa jest objęte dyrektywą i ustawą o tzw. sygnalistach. Zgłoszenia nieprawidłowości możesz dokonać w ściśle określonych przypadkach, a są nimi naruszenia dotyczące:
W zgłoszeniu powinieneś zawrzeć posiadane przez Ciebie informacje lub uzasadnione podejrzenia dotyczące zaistniałego lub potencjalnego naruszenia prawa, do którego doszło lub prawdopodobnie dojdzie w organizacji, w której pracujesz lub pracowałeś lub z którą utrzymujesz lub utrzymywałeś kontakt w kontekście związanych z pracą. Zgłoszenie może dotyczyć również próby ukrycia takiego naruszenia.
Wobec sygnalisty nie mogą być podejmowane działania odwetowe. Aby jednak osoba dokonująca zgłoszenia była objęta ochroną, w momencie dokonywania zgłoszenia musi posiadać uzasadnione podstawy do tego by sądzić, że ujawniane informacje o naruszeniu prawa są prawdziwe. Zgłoszenie dokonane przez sygnalistę w złej wierze nie zapewnia ochrony, a osoba taka może ponieść odpowiedzialność prawną za dokonane zgłoszenie.
Informacje podane w zgłoszeniu muszą być prawdziwe lub co najmniej musisz mieć uzasadnione podstawy by sądzić, że takie są. Dokonanie zgłoszenia informacji nieprawdziwych, wykorzystanie zgłoszenia do zniesławienia innej osoby, naruszenia jej dóbr osobistych, praw autorskich, przepisów o ochronie danych osobowych, obowiązku zachowania tajemnicy, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa, jeśli było nieuzasadnione, może stanowić czyn bezprawny, za co grozi odpowiedzialność prawna, z karną włącznie.
Przed dokonaniem zgłoszenia zapoznaj się z „Procedurą dokonywania zgłoszeń wewnętrznych”