Platforma zgłaszania naruszeń w Grupie Gobarto

Za pomocą tej platformy możesz w sposób poufny lub anonimowy (wg Twojego wyboru)  zgłosić naruszenie prawa, zasad etycznych, bądź regulacji wewnętrznych Grupy Gobarto, które już wystąpiły lub które mogą z dużym prawdopodobieństwem wystąpić w spółce z Grupy Gobarto.

Pamiętaj, że aby podlegać ochronie przewidzianej dla sygnalistów, Twoje zgłoszenie powinno spełniać warunki określone w obowiązujących przepisach. Poniżej znajdziesz potrzebne Ci informacje, dotyczące zasad i sposobów informowania o nieprawidłowościach. Przed dokonaniem zgłoszenia zapoznaj się z podanymi zasadami, jak również Procedurą zgłaszania naruszeń i ochrony sygnalistów w Grupie Gobarto.

Platforma pozwoli na zgłoszenie naruszeń w stosunku do wszystkich spółek z grupy kapitałowej GOBARTO, w tym:

  1. GOBARTO S.A.
  2. Gobarto Dziczyzna sp. z o.o.
  3. Agro Gobarto sp. z o.o.
  4. Albo sp. z o.o.
  5. AL BA Podlaskie Centrum Mięsne sp. z o.o. 

Dokonując zgłoszenia koniecznie wybierz podmiot z Grupy Gobarto, którego ono dotyczy. Jeżeli jest to inna spółka niż wymienone powyżej, wybierz pozycję, w której pojawiają się w jednej linii pozostałe spółki.

Z pomocą tej platformy możesz zgłosić również inne naruszenia, zagrożenia lub uwagi. Zgłoszenie takie nie jest wówczas traktowane jako zgłoszenie naruszenia w rozumieniu ww. procedury lub ustawy o sygnalistach, ale jako element dialogu z naszymi interesariuszami. Pochylimy się nad każdym z nich. 

1

Zapoznaj się z zasadami

2

Zgłoś nieprawidłowość

3

Sprawdź zgłoszenie

Sygnalistą może być osoba, która posiada informacje lub uzasadnione podejrzenia dotyczące zaistniałego lub potencjalnego naruszenia prawa w organizacji, w której sygnalista pracuje lub pracował, lub z którą utrzymuje lub utrzymywał kontakt w kontekście związanym z pracą.

Sygnalistą może być:

  1. pracownik;
  2. pracownik tymczasowy;
  3. osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej;
  4. przedsiębiorca;
  5. prokurent;
  6. akcjonariusz lub wspólnik;
  7. członek organu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej;
  8. osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej;
  9. stażysta;
  10. wolontariusz;
  11. praktykant.

Osoby spoza powyższego grona mogą również dokonać zgłoszenia za pomocą tej platformy, jednak nie będą one miały statusu sygnalisty w rozuminiu ustawy o sygnalistach lub naszej procedury. Zgłoszenia te będą traktowane jako element dialogu z naszymi interesariuszami.

W Grupie Gobarto dopuszczamy szerszy zakres naruszeń, których zgłoszenie objęte zostało ochroną sygnalistów, niż to przewiduje ustawa. Prosimy, abyście zgłaszali  wszystko, co wskazuje na naruszenie prawa w dowolnej dziedzinie, jeżeli obowiązuje ono spółkę z Grupy Gobarto, regulacji wewnętrznych (polityki, procedury itp.) obowiązujących w danej spółce lub w całej Grupuie Gobarto, a także zasad etycznych. 

W formularzu jest możliwość wyboru tematu zgłoszenia. Postaraj się  wybrać ten, który najbardziej pasuje do istoty Twojego zgłoszenia. 

Pamiętaj, że ta platforma nie służy do krytykowania niczyich decyzji  lub wyborów, nawet jeżeli się z nimi nie zgadzasz. Nie jest to także narzędzie zemsty, czy odwetu. Zwróć uwagę na poniższe informacje, kiedy jako sygnalista podlegasz ochronie oraz kiedy dane zgłoszenie jest bezprawne. 

W zgłoszeniu powinieneś/powinnaś zawrzeć posiadane przez Ciebie informacje lub uzasadnione podejrzenia dotyczące zaistniałego lub potencjalnego naruszenia prawa, zasad etycznych lub regulacji wewnętrznych, do którego doszło lub prawdopodobnie dojdzie w organizacji, w której pracujesz lub pracowałeś lub z którą utrzymujesz lub utrzymywałeś kontakt w kontekście związanym z pracą. Zgłoszenie może dotyczyć również próby ukrycia takiego naruszenia.

Postaraj się podać nam jak najwięcej informacji, które będziemy mogli zweryfikować. Jeżeli możesz, to podaj miejsce i datę (chocćby przybliżoną) naruszenia. Wskaż na osoby, które brały w tym udział, ich role, albo swoje podejrzenia w tym zakresie. Podaj nam potencjalnych świadków naruszenia, wskaż na dokumenty, w których możemy znaleźć dowody. 

Pamiętaj, że do zgłoszenia możesz dołączyć załączniki. Jeżeli masz zdjęcie, film, skan dokumentu lub inny dowód wskazujący na zgłaszane naruszenie, przekaż je nam. Pomoże nam to szybciej zewryfikować zgłoszenie i doprowadzić do naprawy naszej organizacji. 

Wobec sygnalisty nie mogą być podejmowane działania odwetowe. Aby jednak osoba dokonująca zgłoszenia była objęta ochroną, w momencie dokonywania zgłoszenia musi posiadać uzasadnione podstawy do tego by sądzić, że ujawniane informacje o naruszeniu prawa, zasad etyki, bądź regulacji wewnętrznych są prawdziwe. Zgłoszenie dokonane przez sygnalistę w złej wierze nie zapewnia ochrony, a osoba taka może ponieść odpowiedzialność prawną za dokonane zgłoszenie.

Informacje podane w zgłoszeniu muszą być prawdziwe lub co najmniej musisz mieć uzasadnione podstawy by sądzić, że takie są. Dokonanie zgłoszenia informacji nieprawdziwych, wykorzystanie zgłoszenia do zniesławienia innej osoby, naruszenia jej dóbr osobistych, praw autorskich, przepisów o ochronie danych osobowych, obowiązku zachowania tajemnicy, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa, jeśli było nieuzasadnione, może stanowić czyn bezprawny, za co grozi odpowiedzialność prawna, z karną włącznie.

Chcesz zgłosić nieprawidłowość?

Dokonaj zgłoszenia

Chcesz sprawdzić status swojego zgłoszenia?

Sprawdź status zgłoszenia