Ustawa o sygnalistach

Self-correction w ramach organizacji – czyli po co w firmie sygnaliści?

Obserwując to, co w ostatnich dnia, tygodniach i miesiącach dzieje się w przestrzeni publicznej, jeśli chodzi o wdrażanie w Polsce prawa ochrony sygnalistów, stopień napięcia emocjonalnego można chyba porównać wyłącznie z kampanią prezydencką w Stanach Zjednoczonych.

Dnia 23 maja 2024 roku sejm przyjął ustawę o sygnalistach

W czwartek 23 maja 2024 roku sejm przegłosował ustawę o ochronie sygnalistów, której głównymi celami są ochrona pracowników zgłaszających naruszenia prawa w związku z zatrudnieniem oraz wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Wprowadzono także poprawkę, umożliwiającą ustalenie wspólnej procedury zgłoszeń wewnętrznych w tej samej grupie kapitałowej.

Anonimowość zgłoszeń sygnalistów w nowym projekcie ustawy

Temat anonimowości zgłoszeń sygnalistów jest poruszany raz po raz w dyskusjach nad polską ustawą o ochronie sygnalistów.

Zmiany w projekcie ustawy o ochronie sygnalistów z dnia 6.03.2024r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dnia 6.03.2024r. opublikowało na stronie Rządowego Centrum Legislacji uzgodniony z przedstawicielami innych resortów, Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz organizacjami społecznymi zmieniony projekt ustawy o ochronie sygnalistów. Projekt będzie teraz pilnie rozpatrywany przez Stały Komitet Rady Ministrów, po czym trafi do Parlamentu.

Compendium of knowledge about whistleblower protection
Want to know how to implement the Act's provisions? Our free e-book will answer your questions about the Whistleblower Protection Act.
Download e-book

Projekt ustawy o ochronie sygnalistów w 2024 r.

Ministerstwo intensyfikuje prace na ustawą o sygnalistach. Z informacji opublikowanych na stronie Rady Ministrów wynika, że projekt ustawy o ochronie sygnalistów ma być przyjęty w trybie pilnym do końca I kwartału 2024 r.

Przyjęcie projektu ustawy o sygnalistach przez Stały Komitet RM

Polska jako jeden z ostatnich krajów nie wdrożyła jeszcze przepisów unijnej dyrektywy o sygnalistach. Przepisy, które miały obowiązywać od 17 grudnia 2021 r., nie zostały zaimplementowanego do dziś, a ostatnie zmiany na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się 1 sierpnia 2023 r. 

Jakie zmiany zaszły w projekcie ustawy o sygnalistach z dnia 25 maja 2023?

25 maja 2023 na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się kolejne ministerialne dokumenty dotyczące projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. 

Czy kraje UE wdrożyły już dyrektywę w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia Prawa Unii?

Wszystkie kraje UE były zobowiązane do przygotowania projektów ustaw krajowych w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia do 17 grudnia 2021 roku. Jak to wyglądało w praktyce?