Jaki jest cel przepisów o ochronie sygnalistów?

Przepisy ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (tzw. ustawa o ochronie sygnalistów), wdrażającej rozwiązania dyrektywy UE, wprowadzają w sposób powszechny i szeroki do polskiego systemu prawa instytucję whistleblowingu, która od wielu lat jest obecna w kulturach prawnych państw zachodnich.

Przepisy ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (tzw. ustawa o ochronie sygnalistów), wdrażającej rozwiązania dyrektywy UE, wprowadzają w sposób powszechny i szeroki do polskiego systemu prawa instytucję whistleblowingu, która od wielu lat jest obecna w kulturach prawnych państw zachodnich. Wprowadzane przepisy realizować mają dwa podstawowe cele:

  • przeciwdziałanie naruszeniom prawa w istotnych dla interesu publicznego obszarach (np. zamówieniach publicznych, rynkach finansowych, bezpieczeństwie produktów czy ochrony danych osobowych) m.in. poprzez wprowadzenie kanałów zgłaszania nieprawidłowości w organizacjach z sektora prywatnego i publicznego, a także obowiązku prowadzenia postępowań wyjaśniających;

  • zapewnienie ochrony prawnej osobom zgłaszającym te naruszenia, które mogą spotkać się z działaniami odwetowymi w związku z dokonanymi zgłoszeniami.

  Chodzi zatem o lepsze egzekwowanie prawa i skuteczniejsze wykrywanie przypadków jego naruszeń. Przepisy o sygnalistach mają zapewnić, by podejrzenia działań bezprawnych w danej organizacji nie były bagatelizowane,  a osoby mające wiedzę na temat naruszeń nie bały się ujawniać informacji mających na celu ich wykrycie lub zapobiegnięcie takim zachowaniom. 

Informowanie o naruszeniach prawa dostrzeżonych w podmiocie, od którego zależy sytuacja zawodowa danej osoby (np. pracodawcy, kontrahenta) spotyka się z naturalnym lękiem dotyczącym utraty pracy lub spotkaniem się
z wykluczeniem lub ostracyzmem społecznym. Mając to na uwadze, ustawa
o ochronie sygnalistów nakłada na podmioty prawne obowiązek reagowania na zgłoszenia nieprawidłowości, a samym sygnalistom zapewnia ochronę prawną. Ochrona ta w założeniu ma dać sygnaliście pewność, że w stosunku do niego lub osób z nim powiązanych nie będą miały miejsca działania odwetowe. Przepisy mają umożliwiać przeciwdziałanie naruszeniom prawa, szczególnie takim, które są trudno wykrywalne przez organy ścigania i których zatajenie jest łatwiejsze. 

Do tej pory w polskim systemie prawnym brakowało kompleksowej regulacji dotyczącej sygnalistów. Istniały wyłącznie regulacje sektorowe (np. związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu - AML). 

 

„Osoby pracujące dla organizacji publicznej lub prywatnej lub utrzymujące kontakt z taka organizacją w związku ze swoją działalnością zawodową niejednokrotnie jako pierwsze dowiadują się o zagrożeniach lub szkodach dla interesu publicznego, do jakich dochodzi w tym kontekście. Zgłaszając naruszenia prawa Unii, które są szkodliwe dla interesu publicznego, osoby takie działają jako „sygnaliści” i tym samym odgrywają kluczową rolę w ujawnianiu takich naruszeń i zapobieganiu im oraz w ochronie dobra społecznego. Potencjalni sygnaliści często jednak rezygnują ze zgłaszania swoich zastrzeżeń lub podejrzeń z obawy przed działaniami odwetowymi. W związku z tym w coraz większym stopniu uznaje się, zarówno na poziomie unijnym, jak i międzynarodowym, znaczenie zapewnienia zrównoważonej i skutecznej ochrony sygnalistów.” 

 Motywy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23.10.2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii

 

kalendarz29.08.2022

Chcesz dowiedzieć się czy nowe przepisy obejmą Twoją organizację?

Odpowiedź na kilka pytań i sprawdź, co zrobić by wdrożyć ochronę sygnalistów
zgodnie z przepisami.

See also:

Sygnaliści obowiązki pracodawcy

Czego ustawa o tzw. sygnalistach będzie wymagała od pracodawców? Jakie będą obowiązki pracodawców w związku z ochroną sygnalistów?

Notifications about whistleblower protection law

sygnaApp.pl sygnaApp.pl

Leave your email address and we will notify you of all updates related to the new regulations coming into effect.

Thank you for subscribing to notifications about the whistleblower protection law
Alerts