Anonimowość sygnalisty

Co to jest anonimowość sygnalisty?

Procedura zgłoszeń sygnalistów może, ale nie musi umożliwiać dokonywanie zgłoszeń w formie anonimowej. Decyzja w tym zakresie należy do podmiotu prawnego, dlatego że przepisy ustawy o ochronie sygnalistów nie wymagają akceptowania zgłoszeń anonimowych.

Czy sygnalista może być anonimowy?

Jeżeli podmiot prawny nie wprowadzi w swojej procedurze zgłoszeń możliwości anonimowego (tj. bez podawania jakichkolwiek swoich danych) informowania o naruszeniu prawa, otrzymane zgłoszenia anonimowe nie będą podlegały procedowaniu. Oznacza to brak obowiązku badania przez wyznaczone osoby okoliczności przedstawionych w takim anonimowym zgłoszeniu i podejmowania działań następczych.

Firmy a także instytucje publiczne nie mają obowiązku przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń sygnalistów dokonanych w formie anonimowej. Zgłoszenia anonimowo mogą być automatycznie usuwane.

Anonimowe zgłoszenia od sygnalistów - co warto o nich wiedzieć?

Zgłoszenie sygnalisty może być bezprawne, a sygnalista celowo przekazujący informacje nieprawdziwe będzie ponosił odpowiedzialność prawną. Aby jednak tak się stało, dane sygnalisty muszą być możliwe do ustalenia. Anonimowe zgłoszenia od sygnalistów uniemożliwią pracodawcy zabezpieczenie się przed sprzecznymi z ustawą zgłoszeniami.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ustawy o ochronie sygnalistów?

Sprawdź jak przygotować się na wejście w życie nowych przepisów.

Zobacz również:

Powiadomienia o ustawie

sygnaApp.pl sygnaApp.pl

Zostaw swój adres email a powiadomimy Cię o wszystkich aktualnościach związanych z wejściem w życie nowych przepisów oraz organizowanych przez nas webinarach z nimi związanymi.

Dziękujemy za zapis na powiadomienia o ustawie
Powiadomienia