Strefa wiedzy

Blog o sygnalistach - artykuły na temat whistleblowingu

Anonimowość zgłoszeń sygnalistów w nowym projekcie ustawy

Temat anonimowości zgłoszeń sygnalistów jest poruszany raz po raz w dyskusjach nad polską ustawą o ochronie sygnalistów.

Zmiany w projekcie ustawy o ochronie sygnalistów z dnia 6.03.2024r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dnia 6.03.2024r. opublikowało na stronie Rządowego Centrum Legislacji uzgodniony z przedstawicielami innych resortów, Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz organizacjami społecznymi zmieniony projekt ustawy o ochronie sygnalistów. Projekt będzie teraz pilnie rozpatrywany przez Stały Komitet Rady Ministrów, po czym trafi do Parlamentu.

Ustawa o ochronie sygnalistów w 2024 r.

Ministerstwo intensyfikuje prace na ustawą o sygnalistach. Z informacji opublikowanych na stronie Rady Ministrów wynika, że projekt ustawy o ochronie sygnalistów ma być przyjęty w trybie pilnym do końca I kwartału 2024 r.

SygnaApp najlepszą polską aplikacją dla sygnalistów

Z przyjemnością informujemy, że aplikacja SygnaApp została uznana za topową platformę do zgłaszania naruszeń prawa oraz zarządzania zgłoszeniami sygnalistów spośród rozwiązań informatycznych dostępnych na polskim rynku.

Jak prowadzić komunikację z sygnalistą?

W toku postępowania wyjaśniającego może wystąpić co najmniej kilka sytuacji, kiedy prowadzenie dalszej korespondencji z sygnalistą będzie konieczne. 

Kiedy można dokonać ujawnienia publicznego?

W sytuacji, gdy sygnalista działa poza ramami wyznaczonymi przez ustawę o ochronie sygnalistów, czyli dokonuje ujawnienia publicznego nie będąc do tego uprawnionym, nie będzie podlegał ochronie. 

Konsultacje procedury ze stroną społeczną

Obowiązek ustalenia wewnętrznej procedury dotyczy podmiotów, na rzecz których pracę wykonuje co najmniej 50 osób. Podmioty zatrudniające mniej niż 50 osób mogą ustalić wewnętrzną procedurę, choć nie są do tego zobowiązane.

Projekt grantowy „Cyberbezpieczny Samorząd”

13 października 2023 roku mija termin na składanie przez JST wniosków w ramach projektu grantowego pt.: „Cyberbezpieczny Samorząd”. 

Czy sygnalista może „donieść” sam na siebie?

Czy przepisy ustawy o ochronie sygnalistów zapewniają ochronę osobom, które dokonają zgłoszenia obejmującego ich własne bezprawne zachowanie (czynny żal)? 

Współdzielenie systemu sygnalistów w jednostkach samorządu terytorialnego

Jednostki samorządu terytorialnego mogą ustalić wspólną procedurę zgłoszeń wewnętrznych, w ramach wspólnej obsługi.

Przyjęcie projektu ustawy o sygnalistach przez Stały Komitet RM

Polska jako jeden z ostatnich krajów nie wdrożyła jeszcze przepisów unijnej dyrektywy o sygnalistach. Przepisy, które miały obowiązywać od 17 grudnia 2021 r., nie zostały zaimplementowanego do dziś, a ostatnie zmiany na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się 1 sierpnia 2023 r. 

Jakie są warunki zgłoszenia zewnętrznego?

Zgłoszenia zewnętrznego można dokonać z pominięciem etapu wewnętrznego, czyli bez uprzedniego dokonania zgłoszenia swojemu pracodawcy. 

Przyjmowanie zgłoszeń sygnalistów w formie elektronicznej

Ustawodawca nie nakłada obowiązku prowadzenia postępowań wyjaśniających czy prowadzenia rejestru zgłoszeń w postaci papierowej

Jak zapewnić zgodność obsługi zgłoszeń sygnalistów z prawem?

Zaprojektowanie procesu obsługi zgłoszeń może być czynnością skomplikowaną i czasochłonną. Warto jednak poświęcić czas na dokładną analizę wszystkich elementów wewnętrznego systemu zgłoszeń, tak aby już po uruchomieniu zapewniał on zgodność z prawem i efektywną jego obsługę, a także nie generował dodatkowych problemów.

Jakie zmiany zaszły w projekcie ustawy o sygnalistach z dnia 25 maja 2023?

25 maja 2023 na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się kolejne ministerialne dokumenty dotyczące projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. 

Czy można odmówić zatrudnienia sygnalisty?

Jeśli zgłoszenia naruszenia dokonuje kandydat do pracy, czy zgłoszenie może być powodem odmowy zatrudnienia? 

Korzyści z elektronicznego systemu zgłoszeń sygnalistów

Wybór elektronicznego sposobu dokonywania zgłoszeń wewnętrznych i elektronicznej obsługi tych zgłoszeń przedstawia wiele zalet w porównaniu do form tradycyjnych. Podstawowe atuty to między innymi: 

Odpowiedzialność za naruszenie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów

Odpowiedzialność prawną za naruszenie ustawy o ochronie sygnalistów należy rozpatrywać jako możliwość poniesienia odpowiedzialności karnej bądź także cywilnej. 

Jak prowadzić rejestr zgłoszeń wewnętrznych?

W poniższym wpisie przedstawiamy jak prowadzić rejestr zgłoszeń wewnętrznych w związku z ustawą o ochronie sygnalistów.

Czynności w ramach działań następczych wzgęldem sygnalistów

Działania następcze są podejmowane przez wyznaczoną osobę lub jednostkę (wewnętrzną lub zewnętrzną), spełniającą warunki bezstronności. Sposób prowadzenia działań następczych powinien zostać określony w wewnętrznej procedurze. 

Czy sygnalista musi udowodnić naruszenie?

Sygnalista nie ma obowiązku udowodnienia wystąpienia naruszenia prawa. Obowiązek weryfikacji zgłoszenia spoczywa na danej organizacji. 

System obsługi zgłoszeń sygnalistów w grupie kapitałowej

Każdy pracodawca zatrudniający co najmniej 50 osób jest obowiązany zaprojektować i stworzyć system obsługi zgłoszeń sygnalistów. Poza pewnymi wyjątkami, ustawa nie dopuszcza możliwości tworzenia wspólnych kanałów zgłoszeń i wspólnego obsługiwania zgłoszeń przez podmioty działające w ramach jednej grupy kapitałowej. 

Jakie formy (kanały) dokonywania zgłoszeń przez sygnalistów wybrać?

Do zaprojektowania kanałów zgłoszeń należy podejść w sposób zindywidualizowany, stosując środki w sposób proporcjonalny, uwzględniając wszystkie aspekty funkcjonowania konkretnej organizacji.

Jak dokonać weryfikacji zgłoszenia sygnalisty?

Dokonanie sumiennej weryfikacji zgłoszenia jest obowiązkiem pracodawcy, a ponadto – będzie służyć realizacji jego interesów, np. poprzez zminimalizowanie ewentualnych strat spowodowanych wykrytymi naruszeniami prawa. 

Co powinna zawierać wewnętrzna procedura dokonywania zgłoszeń przez sygnalistów?

Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na pracodawców obowiązek wprowadzenia wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń i prowadzenia postępowań wyjaśniających. Sprawdź, co powinno znaleźć się w tym dokumencie. 

Jaka jest rola sygnalisty w organizacji?

Kim jest sygnalista? Jaką rolę odgrywają sygnaliści w organizacjach i instytucjach publicznych?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czy anonimowość zgłoszeń sygnalistów jest wymagana?

Co oznacza anonimowość zgłoszeń i czy jest wymagana? Co dokładnie rozumiemy przez pojęcie anonimowości sygnalisty

Co powinno zawierać zgłoszenie sygnalisty?

Aby zgłoszenie sygnalisty mogło być właściwie rozpatrzone, powinno zawierać podstawowe informacje. Z poniższego wpisu dowiesz się, co powinno się znaleźć w zgłoszeniu.

Jakie naruszenia prawa są objęte ustawą o ochronie sygnalistów?

Ustawa o ochronie sygnalistów wskazuje liste obszarów prawa, których mogą dotyczyć zgłoszenia. Sprawdź, jakie naruszenia mogą zgłaszać sygnaliści.  

Kiedy sygnalista podlega ochronie?

Jakie warunki muszą zaistnieć, aby osoba dokonująca zgłoszenia nieprawidłowości została objęta ochroną?

Jakie naruszenia prawa może zgłaszać sygnalista?

Zgłoszenia sygnalistów mogą dotyczyć tych naruszeń przepisów prawa, które zostały wskazane w ustawie. Inaczej sygnalista może nie podlegać ochronie 

Czy kraje UE wdrożyły już dyrektywę w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia Prawa Unii?

Wszystkie kraje UE były zobowiązane do przygotowania projektów ustaw krajowych w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia do 17 grudnia 2021 roku. Jak to wyglądało w praktyce?

Które firmy i podmioty są objęte ustawą o sygnalistach?

Sprawdź, jakie są warunki objęcia firm i urzędów przepisami ustawy o ochronie sygnalistów.

Kompendium wiedzy o ochronie sygnalistów
Chcesz wiedzieć jak wdrożyć przepisy ustawy? W naszym bezpłatnym e-booku znajdziesz odpowiedzi na pytania związane z ustawą o ochronie sygnalistów.
Pobierz e-book

Zakazane działania odwetowe w ustawie o sygnalistach

Sygnalista dokonujący zgłoszenia podlega ochronie prawnej. Warunki i środki ochrony są uregulowane w ustawie o ochronie sygnalistów 

Jak wybrać wewnętrzne kanały dokonywania zgłoszeń sygnalistów?

Jak zaprojektować i wdrożyć bezpieczne i poufne kanały dokonywania zgłoszeń nieprawidłowości?

Zewnętrzna obsługa zgłoszeń sygnalistów (outsourcing)

Przyjmowanie i obsługa zgłoszeń wewnętrznych może odbywać się poprzez skorzystanie z usług profesjonalnego podmiotu trzeciego świadczącego w tym zakresie usługi. Wymogiem formalnym jest wskazanie takiego podmiotu w wewnętrznej procedurze. 

Jakie sankcje grożą za naruszenie przepisów ustawy o sygnalistach?

Czy osoba naruszająca przepisy ustawy o sygnalistach może liczyć się z konsekwencjami prawnymi?

Czy pracownik podwykonawcy może zostać sygnalistą?

Co w sytuacji, gdy zgłoszenia dokona pracownik podwykonawcy? Czy taka osoba może zostać sygnalistą?

Sygnaliści obowiązki pracodawcy

Czego ustawa o tzw. sygnalistach będzie wymagała od pracodawców? Jakie będą obowiązki pracodawców w związku z ochroną sygnalistów?

Jaki jest cel przepisów o ochronie sygnalistów?

Przepisy ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (tzw. ustawa o ochronie sygnalistów), wdrażającej rozwiązania dyrektywy UE, wprowadzają w sposób powszechny i szeroki do polskiego systemu prawa instytucję whistleblowingu, która od wielu lat jest obecna w kulturach prawnych państw zachodnich.

Kiedy sygnalista podlega ochronie?

Ustawa o ochronie sygnalistów określa warunki, od których spełnienia uzależnione jest objęcie osoby zgłaszającej ochroną. Sprawdź, jakie warunki musi spełniać zgłoszenie 

Przypadki nieobjęte ustawą o ochronie sygnalistów

Nie w każdym przypadku sygnalista dokonujący zgłoszenia będzie podlegał przepisom ustawy. Poznaj przypadki nieobjęte przepisami ustawy

Ochrona osób pomagających sygnaliście

Ochronie podlegają nie tylko sygnaliści dokonujący zgłoszenia, ale także osoby pomagające sygnaliście. Poznaj warunki ochrony osób pomagających sygnaliście 

Czy można zwolnić sygnalistę z powodu zgłoszenia?

Pracodawca nie może podejmować w stosunku do sygnalisty działań odwetowych w związku ze zgłoszeniem. Czy oznacza to także zakaz zwolnienia sygnalisty? 

Kiedy zgłoszenie sygnalisty będzie bezprawne?

Tylko zgłoszenia dokonane zgodnie z przepisami ustawy zapewniają sygnalistom ochronę prawną. Sprawdź, w jakich przypadkach zgłoszenie może być bezprawne.

Czy można ograniczyć możliwość dokonywania zgłoszeń?

Nie jest dopuszczalne ograniczenie możliwości dokonywania zgłoszeń, a co za tym idzie – nabywania przez sygnalistę ochrony.

Podmiot prowadzący działania następcze

Podmiot upoważniony do podejmowania działań następczych w danej organizacji powinien zostać określony w wewnętrznej procedurze zgłoszeń. 

Jak prowadzić działania następcze?

Obowiązek działania z zachowaniem należytej staranności powinien zostać wskazany już w samej procedurze dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa. 

Czy istnieje obowiązek przyjmowania zgłoszeń od anonimowych sygnalistów?

Wewnętrzna procedura zgłaszania naruszeń prawa może, ale nie musi umożliwiać dokonywanie zgłoszeń w formie anonimowej. Decyzja w tym zakresie należy do podmiotu prawnego, dlatego że przepisy ustawy o sygnalistach nie wymaga akceptowania zgłoszeń anonimowych. 

Podmiot upoważniony do przyjmowania zgłoszeń sygnalistów

Procedura zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych powinna określać wewnętrzną jednostkę organizacyjną, osobę w ramach struktury organizacyjnej podmiotu prawnego lub podmiot zewnętrzny, upoważnione przez podmiot prawny do przyjmowania zgłoszeń (np. dział HR, dział prawny, dział compliance, dyrektora HR, dyrektora zakładu). 

Obowiązek przekazania informacji zwrotnej sygnaliście

Prawo do otrzymania informacji zwrotnej ma zapewnić sygnaliście możliwość monitorowania toku sprawy. Dlatego tak ważne jest właściwe sformułowanie treści informacji zwrotnej i precyzyjne wyjaśnienie podjętych działań a także ich uzasadnienie. 

Jak zapewnić bezstronność weryfikacji zgłoszenia sygnalisty?

Ustanawiając wewnętrzną procedurę zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych podmiot prawny ma obowiązek zapewnić bezstronność weryfikacji.  

Projektowanie systemu przyjmowania zgłoszeń sygnalistów

Projektując system przyjmowania i weryfikacji zgłoszeń w danej organizacji, podmiot prawny powinien pamiętać o kilku istotnych elementach:

Projektowanie wewnętrznych kanałów zgłoszeń nieprawidłowości

Opracowanie skutecznych i bezpiecznych procedur i kanałów zgłaszania nieprawidłowości wymaga dogłębnej analizy ryzyk występowania naruszeń prawa w organizacji i jej potencjału do reagowania na takie naruszenia. Jest to proces skomplikowany i długotrwały, wymagający bliskiej współpracy kierownictwa z jednostkami różnych szczebli organizacyjnych.

W jaki sposób SygnaApp usprawnia procesy w organizacji?

SygnaApp to rozwiązanie gwarantujące realizację obowiązków podmiotów prawnych wynikających z przepisów ustawy o ochronie sygnalistów. 

Kto może zostać sygnalistą?

Kto może dokonywać zgłoszeń nieprawidłowości? Jakie warunki trzeba spełnić by zostać sygnalistą?

Powiadomienia o ustawie

sygnaApp.pl sygnaApp.pl

Zostaw swój adres email a powiadomimy Cię o wszystkich aktualnościach związanych z wejściem w życie nowych przepisów oraz organizowanych przez nas webinarach z nimi związanymi.

Dziękujemy za zapis na powiadomienia o ustawie
Powiadomienia