Przyjęcie projektu ustawy o sygnalistach przez Stały Komitet RM

Polska jako jeden z ostatnich krajów nie wdrożyła jeszcze przepisów unijnej dyrektywy o sygnalistach. Przepisy, które miały obowiązywać od 17 grudnia 2021 r., nie zostały zaimplementowanego do dziś, a ostatnie zmiany na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się 1 sierpnia 2023 r. 

Czy to oznacza, że możemy spać spokojnie i odłożyć temat przygotowania się na wejście w życie ustawy? Nie do końca.

20 lipca br. Stały Komitet Rady Ministrów, po omówieniu uwag zgłoszonych do projektu ustawy, przyjął projekt w wersji przedłożonej do rozpatrzenia przez Komitet i rekomendował go Radzie Ministrów.

Projekt ustawy uzyskał też pozytywną opinię Ministra ds. Unii Europejskiej co do jego zgodności z prawem UE. Następnie trafił on do Komisji Prawniczej, która 31 lipca br. zakończyła pracę nad projektem, biorąc pod uwagę pilność implementacji dyrektywy o ochronie sygnalistów oraz fakt, że dotychczasowe wątpliwości dotyczące projektowanych przepisów zostały rozstrzygnięte przez Stały Komitet Rady Ministrów. Dodatkowe uwagi redakcyjne Komisji Prawnej do projektu zostały przekazane bezpośrednio do Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. 

W niedalekiej przyszłości należy spodziewać się skierowania projektu ustawy o sygnalistach do Sejmu. 

Zmiany przewidziane w projekcie ustawy o sygnalistach z dnia 12 lipca 2023 r.

Projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, w swojej wersji z 12 lipca br. przewiduje kilka drobnych zmian. Poza poprawkami czysto redakcyjnymi i kosmetycznymi, zmiany obejmują:

  • powrót do wcześniejszego katalogu osób, które mogą dokonywać zgłoszeń, z uwzględnieniem funkcjonariuszy służb oraz żołnierzy;
  • zmianę vacatio legis i doprecyzowanie terminu na wdrożenie przepisów ustawy przez podmioty prywatne i publiczne.

Termin na wdrożenie

W projekcie ustawy z 12 lipca br. przewiduje się dwa terminy na wdrożenie przepisów, przy czym znaczenie ma nie to, czy mówimy o podmiocie prywatnym czy publicznym, ale to jakiego rodzaju zgłoszenia będą te podmioty obsługiwać:

  • na wdrożenie przepisów dotyczących przejmowania zgłoszeń wewnętrznych, dana organizacja będzie miała 14 dni od momentu ogłoszenia ustawy; to czy w danej jednostce wykonuje pracę co najmniej 50, czy powyżej 249 osób nie będzie miało znaczenia; 
  • na wdrożenie przepisów dotyczących przejmowania zgłoszeń zewnętrznych, organy publiczne będą miały 2 miesiące od momentu ogłoszenia ustawy.

Co rekomendujemy?

Przede wszystkim zachęcamy do wcześniejszego podjęcia tematu zaimplementowania przepisów w Państwa organizacji. Wybór odpowiedniego kanału zgłoszeń, opracowanie i ustalenie treści procedury zgłoszeń czy to wewnętrznych czy też zewnętrznych oraz dobór i przeszkolenie osób odpowiedzialnych za prowadzenie postępowań wyjaśniających pozwoli Państwu uniknąć niepotrzebnego stresu lub podjęcia niewłaściwych kroków przy wdrażaniu ustawy.

Czym może skutkować późna implementacja dyrektywy o sygnalistach w organizacji?

Skutkiem odkładania wdrożenia na ostatni moment może być nieefektywnie funkcjonujący proces przyjmowania zgłoszeń sygnalistów nie przynoszący założonego rezultatu, a nawet zarzut naruszenia prawa w związku z nieprawidłowym wdrożeniem ustawy o ochronie sygnalistów.

Planując dostosowanie Państwa organizacji do wymogów ustawy, mogą Państwo skorzystać z naszego wsparcia. Organizacje decydujące się na skorzystanie z systemu do zarządzania zgłoszeniami sygnalistów - SygnaApp otrzymują w pakiecie m.in. wzór procedury zgłoszeń oraz inne niezbędne dokumenty.

Zapraszamy do umówienia indywidualnej prezentacji aplikacji SygnaApp po to by sprawdzić, jak w prosty i bezpieczny sposób wdrożyć przepisy ustawy o ochronie sygnalistów.

kalendarz31.08.2023

Chcesz dowiedzieć się czy nowe przepisy obejmą Twoją organizację?

Odpowiedź na kilka pytań i sprawdź, co zrobić by wdrożyć ochronę sygnalistów
zgodnie z przepisami.

Zobacz również:

Współdzielenie systemu sygnalistów w jednostkach samorządu terytorialnego

Jednostki samorządu terytorialnego mogą ustalić wspólną procedurę zgłoszeń wewnętrznych, w ramach wspólnej obsługi.

Powiadomienia o ustawie

sygnaApp.pl sygnaApp.pl

Zostaw swój adres email a powiadomimy Cię o wszystkich aktualnościach związanych z wejściem w życie nowych przepisów oraz organizowanych przez nas webinarach z nimi związanymi.

Dziękujemy za zapis na powiadomienia o ustawie
Powiadomienia