Współdzielenie systemu sygnalistów w jednostkach samorządu terytorialnego

Jednostki samorządu terytorialnego mogą ustalić wspólną procedurę zgłoszeń wewnętrznych, w ramach wspólnej obsługi.

Zgodnie z ustawą o ochronie sygnalistów, jednostki samorządu terytorialnego mogą ustalić wspólną procedurę zgłoszeń wewnętrznych w ramach wspólnej obsługi, o której mowa odpowiednio w art. 10a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40 i 572), art. 6a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1526 oraz z 2023 r. poz. 572) i art. 8c ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2094 oraz z 2023 r. poz. 572). Warunkiem dopuszczalności ustalenia wspólnej procedury zgłoszeń wewnętrznych jest zapewnienie ich odrębności i niezależności od procedury przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych i podejmowania działań następczych.

 

WAŻNE:

Przepisów ustawy w zakresie przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych i prowadzenia postępowań wyjaśniających nie stosuje się do jednostek organizacyjnych gminy i powiatu liczących mniej niż 10 000 mieszkańców

Wszystkie jednostki gminy, powiatu lub województwa będą mogły zostać objęte jedną procedurą. W przypadku jednostek samorządu terytorialnego zrezygnowano z zapisu, że każda z nich jest odrębnym administratorem danych i nie mogą mieć wzajemnie dostępu do danych pozyskanych przez odrębnego administratora. Tym samym przyjmowanie zgłoszeń oraz prowadzenie postępowań wyjaśniających w przypadku jednostek samorządu będzie mogło odbywać się w sposób scentralizowany, bez tych ograniczeń, które dotyczą np. grup kapitałowych.  

Natomiast zgłoszenia zewnętrzne będą przyjmowane i procedowane niezależnie i oddzielnie od zgłoszeń wewnętrznych, przez organy wykonawcze jednostek samorządu terytorialnego, czyli: wójta, burmistrza, prezydenta, starostę oraz marszałka.

 

kalendarz05.09.2023

Chcesz dowiedzieć się czy nowe przepisy obejmą Twoją organizację?

Odpowiedź na kilka pytań i sprawdź, co zrobić by wdrożyć ochronę sygnalistów
zgodnie z przepisami.

Zobacz również:

Czy sygnalista może „donieść” sam na siebie?

Czy przepisy ustawy o ochronie sygnalistów zapewniają ochronę osobom, które dokonają zgłoszenia obejmującego ich własne bezprawne zachowanie (czynny żal)? 

Powiadomienia o ustawie

sygnaApp.pl sygnaApp.pl

Zostaw swój adres email a powiadomimy Cię o wszystkich aktualnościach związanych z wejściem w życie nowych przepisów oraz organizowanych przez nas webinarach z nimi związanymi.

Dziękujemy za zapis na powiadomienia o ustawie
Powiadomienia