Współdzielenie systemu sygnalistów w jednostkach samorządu terytorialnego

Jednostki samorządu terytorialnego mogą ustalić wspólną procedurę zgłoszeń wewnętrznych, w ramach wspólnej obsługi.

Zgodnie z ustawą o ochronie sygnalistów, jednostki samorządu terytorialnego mogą ustalić wspólną procedurę zgłoszeń wewnętrznych w ramach wspólnej obsługi, o której mowa odpowiednio w art. 10a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40 i 572), art. 6a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1526 oraz z 2023 r. poz. 572) i art. 8c ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2094 oraz z 2023 r. poz. 572). Warunkiem dopuszczalności ustalenia wspólnej procedury zgłoszeń wewnętrznych jest zapewnienie ich odrębności i niezależności od procedury przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych i podejmowania działań następczych.

 

WAŻNE:

Przepisów ustawy w zakresie przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych i prowadzenia postępowań wyjaśniających nie stosuje się do jednostek organizacyjnych gminy i powiatu liczących mniej niż 10 000 mieszkańców

Wszystkie jednostki gminy, powiatu lub województwa będą mogły zostać objęte jedną procedurą. W przypadku jednostek samorządu terytorialnego zrezygnowano z zapisu, że każda z nich jest odrębnym administratorem danych i nie mogą mieć wzajemnie dostępu do danych pozyskanych przez odrębnego administratora. Tym samym przyjmowanie zgłoszeń oraz prowadzenie postępowań wyjaśniających w przypadku jednostek samorządu będzie mogło odbywać się w sposób scentralizowany, bez tych ograniczeń, które dotyczą np. grup kapitałowych.  

Natomiast zgłoszenia zewnętrzne będą przyjmowane i procedowane niezależnie i oddzielnie od zgłoszeń wewnętrznych, przez organy wykonawcze jednostek samorządu terytorialnego, czyli: wójta, burmistrza, prezydenta, starostę oraz marszałka.

 

kalendarz05.09.2023

Want to learn more about Poland's whistleblower protection law?

Sprawdź jak przygotować się na wejście w życie nowych przepisów.

See also:

Czy sygnalista może „donieść” sam na siebie?

Czy przepisy ustawy o ochronie sygnalistów zapewniają ochronę osobom, które dokonają zgłoszenia obejmującego ich własne bezprawne zachowanie (czynny żal)? 

Notifications about whistleblower protection law

sygnaApp.pl sygnaApp.pl

Leave your email address and we will notify you of all updates related to the new regulations coming into effect.

Thank you for subscribing to notifications about the whistleblower protection law
Alerts