Czy można odmówić zatrudnienia sygnalisty?

Jeśli zgłoszenia naruszenia dokonuje kandydat do pracy, czy zgłoszenie może być powodem odmowy zatrudnienia? 

Odmowa zatrudnienia sygnalisty z powodu dokonania przez niego zgłoszenia lub ujawnienia publicznego na etapie rekrutacji jest przejawem niekorzystnego traktowania, a więc jest działaniem odwetowym, zakazanym przez przepisy ustawy. Nie oznacza to jednak, że sygnalistę, będącego kandydatem do pracy, należy zatrudnić w każdym przypadku, niezależnie od tego czy się do pracy nadaje czy nie.  Byłoby to niesprawiedliwe wobec innych kandydatów do pracy. Odmowa zatrudnienia może mieć miejsce, gdy nie ma związku z dokonaniem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego (np. sygnalista nie posiada wymaganych kwalifikacji lub w procesie rekrutacji znaleziono lepszych kandydatów). Należy mieć na uwadze, że to na pracodawcy będzie spoczywać obowiązek wykazania, że przy odmowie zatrudnienia kierował się obiektywnymi powodami, a nie faktem dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego.

Sygnalista, wobec którego pracodawca nie będzie w stanie wykazać obiektywnych powodów odmowy zatrudnienia, będzie uprawniony do dochodzenia odszkodowania. 

kalendarz25.05.2023

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ustawy o ochronie sygnalistów?

Sprawdź jak przygotować się na wejście w życie nowych przepisów.

Zobacz również:

Jakie zmiany zaszły w projekcie ustawy o sygnalistach z dnia 25 maja 2023?

25 maja 2023 na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się kolejne ministerialne dokumenty dotyczące projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. 

Powiadomienia o ustawie

sygnaApp.pl sygnaApp.pl

Zostaw swój adres email a powiadomimy Cię o wszystkich aktualnościach związanych z wejściem w życie nowych przepisów oraz organizowanych przez nas webinarach z nimi związanymi.

Dziękujemy za zapis na powiadomienia o ustawie
Powiadomienia