Kiedy można dokonać ujawnienia publicznego?

W sytuacji, gdy sygnalista działa poza ramami wyznaczonymi przez ustawę o ochronie sygnalistów, czyli dokonuje ujawnienia publicznego nie będąc do tego uprawnionym, nie będzie podlegał ochronie. 

Przez ujawnienie publiczne należy rozumieć podanie informacji o naruszeniu prawa do wiadomości publicznej. Jest to środek przeciwdziałania naruszeniom cechujący się najdalej idącą ingerencją w dobra organizacji, której dotyczy ujawnienie, w szczególności mogący mieć wpływ na jej wizerunek. Dlatego środek ten może być stosowany tylko w sytuacjach ściśle określonych przepisami ustawy o ochronie sygnalistów.

 

 

WAŻNE:

Zgłaszający dokonujący ujawnienia publicznego podlega ochronie, jeżeli:

·       dokona zgłoszenia wewnętrznego, a następnie zgłoszenia zewnętrznego i w terminie na przekazanie informacji zwrotnej ustalonym w procedurze wewnętrznej, następnie zaś w terminie na przekazanie informacji zwrotnej ustalonym w procedurze zewnętrznej organu publicznego podmiot prawny, a następnie organ publiczny nie podejmą żadnych odpowiednich działań następczych lub nie przekażą zgłaszającemu informacji zwrotnej, lub

·       dokona od razu zgłoszenia zewnętrznego i w terminie na przekazanie informacji zwrotnej ustalonym w procedurze zewnętrznej organu publicznego organ ten nie podejmie żadnych odpowiednich działań następczych lub nie przekaże zgłaszającemu informacji zwrotnej – chyba że zgłaszający nie podał adresu do kontaktu, na który należy przekazać taką informację.

 

 

Sygnalista dokonujący ujawnienia publicznego podlega ochronie także w przypadku, gdy ma uzasadnione podstawy by sądzić, że: 

      naruszenie może stanowić bezpośrednie lub oczywiste zagrożenie dla interesu publicznego, w szczególności istnieje ryzyko nieodwracalnej szkody, lub

      dokonanie uprzedniego zgłoszenia zewnętrznego narazi sygnalistę na działania odwetowe, lub

      w przypadku dokonania przez sygnalistę zgłoszenia zewnętrznego istnieje niewielkie prawdopodobieństwo skutecznego przeciwdziałania naruszeniu z uwagi na szczególne okoliczności sprawy, takie jak możliwość ukrycia lub zniszczenia dowodów lub możliwość istnienia zmowy między organem publicznym a sprawcą naruszenia lub udziału organu publicznego w naruszeniu.

 

W sytuacji, gdy sygnalista działa poza ramami wyznaczonymi przez ustawę o ochronie sygnalistów, czyli dokonuje ujawnienia publicznego nie będąc do tego uprawnionym, nie będzie podlegał ochronie. Dodatkowo może ponieść odpowiedzialność prawną, np. z tytułu naruszenia dóbr osobistych. 

kalendarz24.11.2023

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ustawy o ochronie sygnalistów?

Sprawdź jak przygotować się na wejście w życie nowych przepisów.

Zobacz również:

Jak prowadzić komunikację z sygnalistą?

W toku postępowania wyjaśniającego może wystąpić co najmniej kilka sytuacji, kiedy prowadzenie dalszej korespondencji z sygnalistą będzie konieczne. 

Powiadomienia o ustawie

sygnaApp.pl sygnaApp.pl

Zostaw swój adres email a powiadomimy Cię o wszystkich aktualnościach związanych z wejściem w życie nowych przepisów oraz organizowanych przez nas webinarach z nimi związanymi.

Dziękujemy za zapis na powiadomienia o ustawie
Powiadomienia