Kiedy można dokonać ujawnienia publicznego?

W sytuacji, gdy sygnalista działa poza ramami wyznaczonymi przez ustawę o ochronie sygnalistów, czyli dokonuje ujawnienia publicznego nie będąc do tego uprawnionym, nie będzie podlegał ochronie. 

Przez ujawnienie publiczne należy rozumieć podanie informacji o naruszeniu prawa do wiadomości publicznej. Jest to środek przeciwdziałania naruszeniom cechujący się najdalej idącą ingerencją w dobra organizacji, której dotyczy ujawnienie, w szczególności mogący mieć wpływ na jej wizerunek. Dlatego środek ten może być stosowany tylko w sytuacjach ściśle określonych przepisami ustawy o ochronie sygnalistów.

 

 

WAŻNE:

Zgłaszający dokonujący ujawnienia publicznego podlega ochronie, jeżeli:

·       dokona zgłoszenia wewnętrznego, a następnie zgłoszenia zewnętrznego i w terminie na przekazanie informacji zwrotnej ustalonym w procedurze wewnętrznej, następnie zaś w terminie na przekazanie informacji zwrotnej ustalonym w procedurze zewnętrznej organu publicznego podmiot prawny, a następnie organ publiczny nie podejmą żadnych odpowiednich działań następczych lub nie przekażą zgłaszającemu informacji zwrotnej, lub

·       dokona od razu zgłoszenia zewnętrznego i w terminie na przekazanie informacji zwrotnej ustalonym w procedurze zewnętrznej organu publicznego organ ten nie podejmie żadnych odpowiednich działań następczych lub nie przekaże zgłaszającemu informacji zwrotnej – chyba że zgłaszający nie podał adresu do kontaktu, na który należy przekazać taką informację.

 

 

Sygnalista dokonujący ujawnienia publicznego podlega ochronie także w przypadku, gdy ma uzasadnione podstawy by sądzić, że: 

      naruszenie może stanowić bezpośrednie lub oczywiste zagrożenie dla interesu publicznego, w szczególności istnieje ryzyko nieodwracalnej szkody, lub

      dokonanie uprzedniego zgłoszenia zewnętrznego narazi sygnalistę na działania odwetowe, lub

      w przypadku dokonania przez sygnalistę zgłoszenia zewnętrznego istnieje niewielkie prawdopodobieństwo skutecznego przeciwdziałania naruszeniu z uwagi na szczególne okoliczności sprawy, takie jak możliwość ukrycia lub zniszczenia dowodów lub możliwość istnienia zmowy między organem publicznym a sprawcą naruszenia lub udziału organu publicznego w naruszeniu.

 

W sytuacji, gdy sygnalista działa poza ramami wyznaczonymi przez ustawę o ochronie sygnalistów, czyli dokonuje ujawnienia publicznego nie będąc do tego uprawnionym, nie będzie podlegał ochronie. Dodatkowo może ponieść odpowiedzialność prawną, np. z tytułu naruszenia dóbr osobistych. 

kalendarz24.11.2023

Want to learn more about Poland's whistleblower protection law?

Sprawdź jak przygotować się na wejście w życie nowych przepisów.

See also:

Jak prowadzić komunikację z sygnalistą?

W toku postępowania wyjaśniającego może wystąpić co najmniej kilka sytuacji, kiedy prowadzenie dalszej korespondencji z sygnalistą będzie konieczne. 

Notifications about whistleblower protection law

sygnaApp.pl sygnaApp.pl

Leave your email address and we will notify you of all updates related to the new regulations coming into effect.

Thank you for subscribing to notifications about the whistleblower protection law
Alerts