Kiedy zgłoszenie sygnalisty będzie bezprawne?

Tylko zgłoszenia dokonane zgodnie z przepisami ustawy zapewniają sygnalistom ochronę prawną. Sprawdź, w jakich przypadkach zgłoszenie może być bezprawne.

Od sygnalisty wymaga się działania w dobrej wierze. Sygnalista swoim zgłoszeniem uruchamia cały proces postępowania wyjaśniającego i podejmowania przez pracodawcę działań następczych. Od sygnalisty można i należy oczekiwać daleko idącej społecznej odpowiedzialności i świadomości skutków działań, które inicjuje. Jego decyzja powinna być wyważona, ponieważ może ona wywołać określone konsekwencje, a za swoje działanie naruszające przepisy może ponieść odpowiedzialność prawną.

Sygnalista nie będzie podlegał ochronie, jeśli jego zgłoszenie nie spełniało warunków wskazanych w ustawie, tj. jeśli nie posiadał on w momencie dokonywania zgłoszenia uzasadnionych podstaw by sądzić, że zgłaszane informacje są prawdziwe. Ochronie prawnej podlegają tylko ci sygnaliści, którzy zachowują przy dokonywaniu zgłoszenia oczekiwaną przez prawo rzetelność.

 

 

WAŻNE:

Kto świadomie dokonał zgłoszenia lub ujawnienia publicznego nieprawdziwych informacji lub pomógł w dokonaniu zgłoszenia nieprawdziwych informacji, podlega odpowiedzialności karnej.

 

kalendarz10.08.2022

Chcesz dowiedzieć się czy nowe przepisy obejmą Twoją organizację?

Odpowiedź na kilka pytań i sprawdź, co zrobić by wdrożyć ochronę sygnalistów
zgodnie z przepisami.

Zobacz również:

Czy można zwolnić sygnalistę z powodu zgłoszenia?

Pracodawca nie może podejmować w stosunku do sygnalisty działań odwetowych w związku ze zgłoszeniem. Czy oznacza to także zakaz zwolnienia sygnalisty? 

Powiadomienia o ustawie

sygnaApp.pl sygnaApp.pl

Zostaw swój adres email a powiadomimy Cię o wszystkich aktualnościach związanych z wejściem w życie nowych przepisów oraz organizowanych przez nas webinarach z nimi związanymi.

Dziękujemy za zapis na powiadomienia o ustawie
Powiadomienia