Czy sygnalista musi udowodnić naruszenie?

Sygnalista nie ma obowiązku udowodnienia wystąpienia naruszenia prawa. Obowiązek weryfikacji zgłoszenia spoczywa na danej organizacji. 

Sygnalista nie ma obowiązku udowodnienia, że naruszenie prawa, o którym przekazał informację rzeczywiście miało miejsce. To podmiot otrzymujący zgłoszenie nieprawidłowości ma obowiązek przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, mającego potwierdzić bądź wykluczyć dojście do naruszenia i ewentualnie wyciągnąć w stosunku do osoby naruszającej prawo konsekwencje prawne. Zgłoszenie powinno natomiast opierać się o przesłanki dostatecznie uzasadniające przekonanie o wystąpieniu naruszenia. Brak rzetelności sygnalisty lub jego lekkomyślność może skończyć się dla niego nieprzyjemnościami, z rozwiązaniem umowy o pracę włącznie.  

 

 

WAŻNE:

Zgłaszający podlega ochronie określonej w ustawie pod warunkiem, że miał uzasadnione podstawy sądzić, że będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego informacja jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że informacja taka stanowi informację o naruszeniu prawa.

 

kalendarz09.01.2023

Chcesz dowiedzieć się czy nowe przepisy obejmą Twoją organizację?

Odpowiedź na kilka pytań i sprawdź, co zrobić by wdrożyć ochronę sygnalistów
zgodnie z przepisami.

Zobacz również:

Czynności w ramach działań następczych wzgęldem sygnalistów

Działania następcze są podejmowane przez wyznaczoną osobę lub jednostkę (wewnętrzną lub zewnętrzną), spełniającą warunki bezstronności. Sposób prowadzenia działań następczych powinien zostać określony w wewnętrznej procedurze. 

Powiadomienia o ustawie

sygnaApp.pl sygnaApp.pl

Zostaw swój adres email a powiadomimy Cię o wszystkich aktualnościach związanych z wejściem w życie nowych przepisów oraz organizowanych przez nas webinarach z nimi związanymi.

Dziękujemy za zapis na powiadomienia o ustawie
Powiadomienia