Czy sygnalista musi udowodnić naruszenie?

Sygnalista nie ma obowiązku udowodnienia wystąpienia naruszenia prawa. Obowiązek weryfikacji zgłoszenia spoczywa na danej organizacji. 

Sygnalista nie ma obowiązku udowodnienia, że naruszenie prawa, o którym przekazał informację rzeczywiście miało miejsce. To podmiot otrzymujący zgłoszenie nieprawidłowości ma obowiązek przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, mającego potwierdzić bądź wykluczyć dojście do naruszenia i ewentualnie wyciągnąć w stosunku do osoby naruszającej prawo konsekwencje prawne. Zgłoszenie powinno natomiast opierać się o przesłanki dostatecznie uzasadniające przekonanie o wystąpieniu naruszenia. Brak rzetelności sygnalisty lub jego lekkomyślność może skończyć się dla niego nieprzyjemnościami, z rozwiązaniem umowy o pracę włącznie.  

 

 

WAŻNE:

Zgłaszający podlega ochronie określonej w ustawie pod warunkiem, że miał uzasadnione podstawy sądzić, że będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego informacja jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że informacja taka stanowi informację o naruszeniu prawa.

 

kalendarz09.01.2023

Chcesz dowiedzieć się czy nowe przepisy obejmą Twoją organizację?

Odpowiedź na kilka pytań i sprawdź, co zrobić by wdrożyć ochronę sygnalistów
zgodnie z przepisami.

See also:

Czynności w ramach działań następczych wzgęldem sygnalistów

Działania następcze są podejmowane przez wyznaczoną osobę lub jednostkę (wewnętrzną lub zewnętrzną), spełniającą warunki bezstronności. Sposób prowadzenia działań następczych powinien zostać określony w wewnętrznej procedurze. 

Notifications about whistleblower protection law

sygnaApp.pl sygnaApp.pl

Leave your email address and we will notify you of all updates related to the new regulations coming into effect.

Thank you for subscribing to notifications about the whistleblower protection law
Alerts