Odpowiedzialność za naruszenie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów

Odpowiedzialność prawną za naruszenie ustawy o ochronie sygnalistów należy rozpatrywać jako możliwość poniesienia odpowiedzialności karnej bądź także cywilnej. 

Naruszenie przepisów ustawy o sygnalistach - czego dotyczy?

Odpowiedzialność karną ustawa przewiduje m.in. za:

  • utrudnianie dokonania zgłoszenia, 
  • podejmowanie działań odwetowych wobec sygnalisty, 
  • naruszenie obowiązku zachowania poufności sygnalisty, 
  • nieustanowienie wewnętrznej procedury albo ustanowienie jej w sposób nieodpowiadający wymogom ustawy.

Na kim spoczywa odpowiedzialność za naruszenie przepisów ustawy o sygnalistach?

Można przypuszczać, że w większości przypadków, odpowiedzialność karnoprawna będzie spoczywać na kierownictwie danej jednostki lub osobach kierujących działami odpowiedzialnymi za wdrożenie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów (np. dyrektor HR). Istotny będzie zatem podziału obowiązków w ramach struktury organizacyjnej. Odpowiedzialność karną poniosą osoby bezpośrednio odpowiedzialne za działania bezprawne wskazane w ustawie. 

Jeśli chodzi o cywilną odpowiedzialność odszkodowawczą, to w pierwszej kolejności będzie ją ponosić podmiot prawny (pracodawca). Sygnalista będzie mieć prawo do odszkodowania za podejmowane działania odwetowe, w tym niekorzystne traktowanie z powodu dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego. Nie można wykluczyć, że cywilną odpowiedzialność odszkodowawczą będą mogły ponieść także osoby bezpośrednio prowadzące postępowania wyjaśniające, za ewentualne ich bezprawne działania w trakcie tego postępowania. 

W przypadku gdy działania odwetowe będą stanowić równocześnie mobbing, dyskryminację lub nierówne traktowanie, sygnalista będzie mógł domagać się od pracodawcy roszczeń przysługujących mu z tego tytułu w ramach ogólnych przepisów prawa pracy. Podobnie w sytuacji rozwiązania umowy o pracę, pracownikowi przysługiwać będą typowe roszczenia w stosunku do pracodawcy, w szczególności możliwość żądania przywrócenia do pracy lub zapłaty odszkodowania.

Kiedy sygnalista może ponieść odpowiedzialność prawną?

Odpowiedzialność prawną, i to zarówno karną jak i cywilną, może ponieść również sygnalista. Dokonanie zgłoszenia informacji nieprawdziwych, jeśli sygnalista o tym wiedział, stanowi czyn zabroniony. Jeśli dodatkowo informacja nieprawdziwa będzie godziła w czyjeś dobra osobiste (czy to pracodawcy, czy innego pracownika/współpracownika), sygnalista może odpowiadać na zasadach ogólnych kodeksu cywilnego.

kalendarz16.03.2023

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ustawy o ochronie sygnalistów?

Sprawdź jak przygotować się na wejście w życie nowych przepisów.

Zobacz również:

Korzyści z elektronicznego systemu zgłoszeń sygnalistów

Wybór elektronicznego sposobu dokonywania zgłoszeń wewnętrznych i elektronicznej obsługi tych zgłoszeń przedstawia wiele zalet w porównaniu do form tradycyjnych. Podstawowe atuty to między innymi: 

Powiadomienia o ustawie

sygnaApp.pl sygnaApp.pl

Zostaw swój adres email a powiadomimy Cię o wszystkich aktualnościach związanych z wejściem w życie nowych przepisów oraz organizowanych przez nas webinarach z nimi związanymi.

Dziękujemy za zapis na powiadomienia o ustawie
Powiadomienia