Odpowiedzialność za naruszenie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów

Odpowiedzialność prawną za naruszenie ustawy o ochronie sygnalistów należy rozpatrywać jako możliwość poniesienia odpowiedzialności karnej bądź także cywilnej. 

Naruszenie przepisów ustawy o sygnalistach - czego dotyczy?

Odpowiedzialność karną ustawa przewiduje m.in. za:

  • utrudnianie dokonania zgłoszenia, 
  • podejmowanie działań odwetowych wobec sygnalisty, 
  • naruszenie obowiązku zachowania poufności sygnalisty, 
  • nieustanowienie wewnętrznej procedury albo ustanowienie jej w sposób nieodpowiadający wymogom ustawy.

Na kim spoczywa odpowiedzialność za naruszenie przepisów ustawy o sygnalistach?

Można przypuszczać, że w większości przypadków, odpowiedzialność karnoprawna będzie spoczywać na kierownictwie danej jednostki lub osobach kierujących działami odpowiedzialnymi za wdrożenie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów (np. dyrektor HR). Istotny będzie zatem podziału obowiązków w ramach struktury organizacyjnej. Odpowiedzialność karną poniosą osoby bezpośrednio odpowiedzialne za działania bezprawne wskazane w ustawie. 

Jeśli chodzi o cywilną odpowiedzialność odszkodowawczą, to w pierwszej kolejności będzie ją ponosić podmiot prawny (pracodawca). Sygnalista będzie mieć prawo do odszkodowania za podejmowane działania odwetowe, w tym niekorzystne traktowanie z powodu dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego. Nie można wykluczyć, że cywilną odpowiedzialność odszkodowawczą będą mogły ponieść także osoby bezpośrednio prowadzące postępowania wyjaśniające, za ewentualne ich bezprawne działania w trakcie tego postępowania. 

W przypadku gdy działania odwetowe będą stanowić równocześnie mobbing, dyskryminację lub nierówne traktowanie, sygnalista będzie mógł domagać się od pracodawcy roszczeń przysługujących mu z tego tytułu w ramach ogólnych przepisów prawa pracy. Podobnie w sytuacji rozwiązania umowy o pracę, pracownikowi przysługiwać będą typowe roszczenia w stosunku do pracodawcy, w szczególności możliwość żądania przywrócenia do pracy lub zapłaty odszkodowania.

Kiedy sygnalista może ponieść odpowiedzialność prawną?

Odpowiedzialność prawną, i to zarówno karną jak i cywilną, może ponieść również sygnalista. Dokonanie zgłoszenia informacji nieprawdziwych, jeśli sygnalista o tym wiedział, stanowi czyn zabroniony. Jeśli dodatkowo informacja nieprawdziwa będzie godziła w czyjeś dobra osobiste (czy to pracodawcy, czy innego pracownika/współpracownika), sygnalista może odpowiadać na zasadach ogólnych kodeksu cywilnego.

kalendarz16.03.2023

Want to learn more about Poland's whistleblower protection law?

Sprawdź jak przygotować się na wejście w życie nowych przepisów.

See also:

Korzyści z elektronicznego systemu zgłoszeń sygnalistów

Wybór elektronicznego sposobu dokonywania zgłoszeń wewnętrznych i elektronicznej obsługi tych zgłoszeń przedstawia wiele zalet w porównaniu do form tradycyjnych. Podstawowe atuty to między innymi: 

Notifications about whistleblower protection law

sygnaApp.pl sygnaApp.pl

Leave your email address and we will notify you of all updates related to the new regulations coming into effect.

Thank you for subscribing to notifications about the whistleblower protection law
Alerts