Zmiany w projekcie ustawy o ochronie sygnalistów z dnia 6.03.2024r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dnia 6.03.2024r. opublikowało na stronie Rządowego Centrum Legislacji uzgodniony z przedstawicielami innych resortów, Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz organizacjami społecznymi zmieniony projekt ustawy o ochronie sygnalistów. Projekt będzie teraz pilnie rozpatrywany przez Stały Komitet Rady Ministrów, po czym trafi do Parlamentu.

Jak wygląda zmieniony projekt ustawy o ochronie sygnalistów?

Zmieniony projekt ustawy o ochronie sygnalistów można zobaczyć tutaj.

Kiedy ustawa o sygnalistach zacznie obowiązywać w Polsce?

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Ministerstwa, ustawa o sygnalistach miała zostać wprowadzona do końca I kwartału bieżącego roku. Możliwym jest, że termin ten zostanie dochowany. Ustawa może zostać przyjęta przez Parlament w przeciągu najbliższych tygodni.   

Zmiany w projekcie ustawy o ochronie sygnalistów z dnia 6.03.2024r.

W projekcie pojawiło się kilka zmian istotnie wpływających na sytuację podmiotów objętych ustawą o sygnalistach. Oto najważniejsze z nich z perspektywy podmiotów prawnych i organów objętych tą ustawą:

  • zmianie uległ tytuł ustawy, w którym zastąpiono pojęcie „osoby zgłaszającej” terminem „sygnalista”; obecna nazwa to „ustawa o ochronie sygnalistów

  •  rozszerzono zakres zgłoszeń o naruszenia dotyczące: wolności i praw człowieka i obywatela, handlu ludźmi (sprawa istotne z punktu widzenia RPO), prawa pracy i korupcji;
  • określono moment przyznania ochrony sygnaliście - od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego;
  • wprowadzono obowiązek rozstrzygnięcia wprost przez każdą organizację kwestii przyjmowania zgłoszeń anonimowych (zgłoszenia anonimowe są nadal dobrowolne)
  • wprowadzono minimalną wysokość odszkodowania przysługującego sygnaliście, wobec którego dopuszczono się działań odwetowych – będzie ono nie niższe niż 12-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku;
  • doprecyzowano sposób ustalenia poziomu zatrudnienia (50 osób) warunkującego utworzenie wewnętrznej procedury zgłoszeń - wliczeniu podlegać będą pracownicy w przeliczeniu na pełne etaty lub osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy; 
  • wprowadzono termin 1 miesiąca na wydanie przez organ publiczny zaświadczenia o podleganiu sygnalisty ochronie przewidzianej w ustawie;

Istotne założenia w kontekście ustawy o sygnalistach

W związku z istotnym wpływem na funkcjonowanie podmiotów prawnych objętych przepisami ustawy o ochronie sygnalistów, zakłada się:

  • wejście w życie obowiązków w zakresie przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia ustawy – termin ten dotyczy podmiotów prawnych prywatnych i publicznych;
  • wejście w życie obowiązków w zakresie przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia ustawy  – termin ten dotyczy organów publicznych.

Dłuższy termin wejścia w życie ustawy o sygnalistach ma umożliwić podmiotom prawnym i organom publicznym właściwe przygotowanie do wykonywania swoich obowiązków. Okres vacatio legis warto przeznaczyć na opracowanie wymaganych dokumentów i utworzenie wewnętrznych lub zewnętrznych kanałów zgłoszeń.

Proces wdrożenia przepisów w organizacji będzie rozciągnięty w czasie, gdyż wymaga on nie tylko wybrania i wyznaczenia osób upoważnionych do przyjmowania zgłoszeń, ale i ustalenia procedury zgłoszeń sygnalistów, w czym niezbędne jest przeprowadzenia konsultacji z pracownikami. W zależności od wielkości organizacji, proces wdrożenia może zająć od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Warto z wyprzedzeniem zaplanować prace z tym związane.

Czym może skutkować niewprowadzenie w terminie procedury zgłoszeń?

Niewprowadzenie w terminie procedury zgłoszeń lub ustalenie jej z istotnym naruszeniem wymogów ustawowych będzie podlegać karze grzywny.   

SygnaApp System jest czołowym w Polsce dostawcą oprogramowania do obsługi zgłoszeń sygnalistów i elektronicznego prowadzenia postępowań wyjaśniających. Nasza aplikacja znalazła się na pierwszym miejscu wśród polskich aplikacji dla sygnalistów, wg. rankingu ODO 24. Dowiedz się więcej o rankingu aplikacji dla sygnalistów.

SygnaApp oprócz oprogramowania automatyzującego obsługę zgłoszeń sygnalistów, zapewnia kompleksowe wsparcie prawne we wdrożeniu przepisów oraz w trakcie postępowań wyjaśniających.

kalendarz07.03.2024

Chcesz dowiedzieć się czy nowe przepisy obejmą Twoją organizację?

Odpowiedź na kilka pytań i sprawdź, co zrobić by wdrożyć ochronę sygnalistów
zgodnie z przepisami.

Zobacz również:

Anonimowość zgłoszeń sygnalistów w nowym projekcie ustawy

Temat anonimowości zgłoszeń sygnalistów jest poruszany raz po raz w dyskusjach nad polską ustawą o ochronie sygnalistów.

Powiadomienia o ustawie

sygnaApp.pl sygnaApp.pl

Zostaw swój adres email a powiadomimy Cię o wszystkich aktualnościach związanych z wejściem w życie nowych przepisów oraz organizowanych przez nas webinarach z nimi związanymi.

Dziękujemy za zapis na powiadomienia o ustawie
Powiadomienia