Kiedy sygnalista podlega ochronie?

Ustawa o ochronie sygnalistów określa warunki, od których spełnienia uzależnione jest objęcie osoby zgłaszającej ochroną. Sprawdź, jakie warunki musi spełniać zgłoszenie 

Sygnalista dokonujący zgłoszenia nieprawidłowości w organizacji będzie podlegać ochronie przed działaniami odwetowymi pod warunkiem, że miał uzasadnione podstawy sądzić, że przekazywana informacja jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia i że stanowi informację o naruszeniu prawa. 

 

 

WAŻNE:

Informacją o naruszeniu prawa jest informacja, w tym uzasadnione podejrzenie, dotyczące zaistniałego lub potencjalnego naruszenia prawa, do którego doszło lub prawdopodobnie dojdzie w organizacji, w której zgłaszający będzie pracował, pracuje lub pracował, lub w innej organizacji, z którą zgłaszający utrzymuje lub utrzymywał kontakt w kontekście związanym z pracą, lub informacja dotycząca próby ukrycia takiego naruszenia prawa. 

 

 

Celowe dokonywanie zgłoszenia lub ujawnienia publicznego informacji, co do których zgłaszający wiedział, iż są nieprawdziwe lub nie miał uzasadnionych podstaw sądzić, że są prawdziwe (np. pochodziły one z plotek, nie znajdowały potwierdzenia w okolicznościach, o których wiedział zgłaszający), nie spowodują objęcia sygnalisty ochroną prawną. Co więcej, zgłaszający może ponieść za to odpowiedzialność prawną, bowiem zgodnie z ustawą o ochronie sygnalistów, kto dokonał zgłoszenia lub ujawnienia publicznego nieprawdziwych informacji podlega odpowiedzialności karnej. 

 

 

WAŻNE:

Kto świadomie dokonał zgłoszenia lub ujawnienia publicznego nieprawdziwych informacji lub pomógł w dokonaniu zgłoszenia nieprawdziwych informacji, podlega odpowiedzialności karnej. 

 

 

Zgłoszenie informacji nieprawdziwych może skutkować, niezależnie od odpowiedzialności karnej, także ponoszeniem przez sygnalistę odpowiedzialności cywilnej, w tym z tytułu naruszenia dóbr osobistych osoby pomówionej bądź pracodawcy, gdyby zgłoszenie lub ujawnienie publiczne naruszyło wizerunek firmy. 

 

kalendarz28.08.2022

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ustawy o ochronie sygnalistów?

Sprawdź jak przygotować się na wejście w życie nowych przepisów.

Zobacz również:

Jaki jest cel przepisów o ochronie sygnalistów?

Przepisy ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (tzw. ustawa o ochronie sygnalistów), wdrażającej rozwiązania dyrektywy UE, wprowadzają w sposób powszechny i szeroki do polskiego systemu prawa instytucję whistleblowingu, która od wielu lat jest obecna w kulturach prawnych państw zachodnich.

Powiadomienia o ustawie

sygnaApp.pl sygnaApp.pl

Zostaw swój adres email a powiadomimy Cię o wszystkich aktualnościach związanych z wejściem w życie nowych przepisów oraz organizowanych przez nas webinarach z nimi związanymi.

Dziękujemy za zapis na powiadomienia o ustawie
Powiadomienia