Które firmy i podmioty są objęte ustawą o sygnalistach?

Sprawdź, jakie są warunki objęcia firm i urzędów przepisami ustawy o ochronie sygnalistów.

Ustawa o ochronie sygnalistów znajduje zastosowanie do wszystkich podmiotów prawnych, zarówno tych z sektora publicznego jak i prywatnego. Nie każdy pracodawca będzie mieć jednak obowiązek wprowadzenia wewnętrznych procedur i prowadzenia postępowań wyjaśniających. Bezwzględny obowiązek wprowadzenia wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych będą mieć podmioty, na których rzecz pracę wykonuje co najmniej 50 osób (wliczając w to nie tylko umowy o pracę, ale i m.in. umowy cywilnoprawne). Limit ten nie będzie dotyczył podmiotów prawnych wykonujących działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska, wskazanych w przepisach UE. Tacy pracodawcy będą mieć obowiązek wprowadzenia wewnętrznych procedur i prowadzenia postępowań wyjaśniających niezależnie od ilości zatrudnianych osób. 

Obowiązku wprowadzenia wewnętrznych procedur i prowadzenia postępowań wyjaśniających nie będą mieć także urzędy oraz jednostki organizacyjne gminy liczącej mniej niż 10 000 mieszkańców. 

 

 

WAŻNE:

Obowiązek ustalenia wewnętrznej procedury zgłoszeń naruszeń prawa 
i podejmowania działań następczych dotyczy podmiotów prawnych, na rzecz których wykonuje pracę co najmniej 50 osób

 

Próg ten nie ma zastosowania do podmiotu prawnego wykonującego działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu 
i ochrony środowiska, objętych zakresem stosowania aktów prawnych Unii Europejskiej wymienionych w części I.B i II załącznika do dyrektywy 2019/1937. 

 

Obowiązku ustalenia wewnętrznej procedury nie mają również urzędy lub jednostki organizacyjne gminy liczącej mniej niż 10 000 mieszkańców.

 

 

Mniejsze podmioty będą mogły wprowadzić wewnętrzną procedurę na zasadzie dobrowolności. Nie oznacza to jednak, że bez wprowadzenia wewnętrznych kanałów zgłoszeń pracownicy będą pozbawieni możliwości informowania o dostrzeżonych naruszeniach. Brak wewnętrznych kanałów do dokonywania zgłoszeń może rodzić ryzyko, że sygnaliści swoje zgłoszenia będą kierować bezpośrednio do organów publicznych (zgłoszenia zewnętrzne), a zatem korzystając z alternatywnej ścieżki. Pozbawienie pracowników możliwości informowania za pomocą wewnętrznych kanałów prowadzi do pozbawienia danej organizacji możliwości szybkiej reakcji na dostrzeżone naruszenia.

 

 

WAŻNE:

Podmiot prawny, na rzecz którego wykonuje pracę mniej niż 50 osób, może ustalić procedurę wewnętrzną.

 

Ustawę o ochronie sygnalistów stosuje się do osoby fizycznej, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, niezależnie od tego, w jakim podmiocie prawnym pracuje i czy podmiot ten ustanowił wewnętrzną procedurę dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa.

 

kalendarz10.10.2022

Chcesz dowiedzieć się czy nowe przepisy obejmą Twoją organizację?

Odpowiedź na kilka pytań i sprawdź, co zrobić by wdrożyć ochronę sygnalistów
zgodnie z przepisami.

Zobacz również:

Czy kraje UE wdrożyły już dyrektywę w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia Prawa Unii?

Wszystkie kraje UE były zobowiązane do przygotowania projektów ustaw krajowych w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia do 17 grudnia 2021 roku. Jak to wyglądało w praktyce?

Powiadomienia o ustawie

sygnaApp.pl sygnaApp.pl

Zostaw swój adres email a powiadomimy Cię o wszystkich aktualnościach związanych z wejściem w życie nowych przepisów oraz organizowanych przez nas webinarach z nimi związanymi.

Dziękujemy za zapis na powiadomienia o ustawie
Powiadomienia